Bóle i dolegliwości u dzieci
- Dorosłemu czasem trudno jest zrozumieć bóle i dolegliwości u dzieci. „Bóle wzrostowe” mogą być po prostu dolegliwościami wynikającymi z biegania, skakania i wspinania się (oraz upadku, czy urazu) w różnych miejscach – czyli zwykłych zachowań u dzieci.
- Starsze dzieci mogą już być w stanie odpowiedzieć na pytanie, które każdy rodzic zadaje w pewnym momencie: „gdzie boli?”, ale u znacznie młodszych dzieci jest trudniej – na przykład u dzieci w okresie ząbkowania.
Rodzaje dolegliwości bólowych
Oto garść informacji na temat kilku typowych przykładów dolegliwości bólowych u dzieci. Zła wiadomość? Mogą mieć zły wpływ na samopoczucie dziecka. Dobra wiadomość? Dostępne są odpowiednie środki do ich łagodzenia.
Przyczyny dolegliwości bólowych
Bóle wzrostowe
Bóle wzrostowe to częste zjawisko u dzieci, zwłaszcza w wieku 3-5 lat i 8-11 lat. Zwykle występują pod koniec dnia lub w nocy. Przyczyna nie jest znana. Nie udało się udowodnić, że rośnięcie kości może powodować ból. Bolesność występuje głównie w mięśniach nóg, na przykład w przedniej części uda i za kolanami oraz w łydkach, a nie w stawach.
Jak łagodzić dolegliwości bólowe?
Bóle wzrostowe
Jeżeli Twoje dziecko uskarża się na dolegliwości bólowe, możesz spróbować mu pomóc w następujący sposób:
- ciepła kąpiel przed snem;
- delikatny masaż nóg;
- osłonięty termofor z gorącą wodą na bolące miejsce;
- leki łagodzące ból, na przykład paracetamol lub ibuprofen
- przytulanie i pocieszanie.
Przyczyny dolegliwości bólowych
Guzy i siniaki
Dzieci często robią sobie krzywdę podczas zabawy, na przykład wskutek upadku. Jeżeli zauważysz obrzęk lub przebarwienie, to może być guz lub siniak. Jeżeli uraz dziecka budzi Twój niepokój, zasięgnij porady lekarza.
Jak łagodzić dolegliwości bólowe?
Guzy i siniaki
Drobne stłuczenia i siniaki zwykle nie są poważne, ale mogą powodować dyskomfort. Możesz spróbować złagodzić ból w następujący sposób:
- odpoczynek i ułożenie stłuczonego miejsca na podwyższeniu, jeżeli jest to możliwe. Chłodny okład na miejsce urazu – zimny okład lub lód zawinięty w materiał, z owinięciem bandażem (ale niezbyt ciasno);
- w razie potrzeby możesz podać odpowiedni lek przeciwbólowy zawierający ibuprofen, na przykład Nurofen dla dzieci Forte zawiesina doustna.
Przyczyny dolegliwości bólowych
Ból spowodowany ząbkowaniem
Gdy wyrzynają się zęby, dziecko może być bardziej rozdrażnione. To naturalny etap rozwoju dziecka. Aby rozpoznać ból z powodu ząbkowania, wypatruj następujących objawów:
- nasilone ślinienie;
- gryzienie i żucie wszystkiego, co w zasięgu;
- maluch jest bardziej marudny niż zazwyczaj;
- podwyższenie temperatury.
Jak łagodzić dolegliwości bólowe?
Ból spowodowany ząbkowaniem
Ząbkowanie to często bolesna część dziecięcego rozwoju, ale można spróbować złagodzić ten dyskomfort. Oto kilka sposobów na odwrócenie uwagi dziecka od bólu przy ząbkowaniu:
- daj dziecku gryzak do żucia;
- pobaw się z dzieckiem, aby odwrócić jego uwagę od bólu;
- delikatnie pocieraj dziąsełka czystym małym palcem;
- w razie potrzeby możesz podać odpowiedni lek przeciwbólowy, na przykład ibuprofen, substancja czynna Nurofenu dla dzieci Forte zawiesina doustna.
Jak pomaga ibuprofen?
Ibuprofen ma potrójne działanie – łagodzi ból, obniża gorączkę i ma właściwości przeciwzapalne. Sprawdza się w ostrym bólu u większej liczby osób niż paracetamol albo kwas acetylosalicylowy.
Jak pomaga Nurofen dla dzieci Forte?
Nurofen dla dzieci zawiesina na ból i gorączkę 100 mg/5 ml zawiera ibuprofen i przynosi ulgę w bólu do 8 godzin. Ma właściwości przeciwzapalne i działa szybko, już po 15 minutach3. Dostępny jest smak truskawkowy i pomarańczowy. Nie zawiera sztucznych barwników i substancji smakowych.
Dla dzieci w wieku powyżej 7 lat dostępne są elastyczne kapsułki do żucia Nurofen dla dzieci Junior. Łatwe do przyjęcia, bez potrzeby popijania wodą – szybki i łatwy sposób dla starszych dzieci na uporanie się z bólem głowy i powrót do normalnego funkcjonowania.
Artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i nie zastępuje porady medycznej. Wszystkie informacje przedstawione na tych stronach internetowych nie służą do postawienia diagnozy ani doboru rodzaju leczenia. We wszelkich sprawach związanych ze zdrowiem należy zawsze skonsultować się z lekarzem.