Co wywołuje ból pleców?
Jeżeli masz podobnie jak większość ludzi, za ból odpowiada prawdopodobnie nadwerężenie, naciągnięcie lub skurcz mięśnia albo więzadeł w plecach. Niektóre z najczęstszych przyczyn bólu pleców to:
- nieprawidłowe podnoszenie
- nadmierne rozciągnięcie przy podnoszeniu, schyleniu się lub wykonaniu skrętu
- nieprawidłowa postawa
- nieprawidłowa pozycja podczas snu lub zapadający się materac
- nadwaga
- ciąża
- brak ćwiczeń
- stres
- palenie
Z wiekiem ryzyko wystąpienia bólu pleców wzrasta – najczęściej u osób w wieku 30-50 lat.
Jeżeli zwykle nie ćwiczysz, a przy tym siedzisz przy biurku przez dłuższy czas, wtedy też rośnie prawdopodobieństwo bólu pleców. Ale czasami ból pleców pojawia się właśnie z powodu nadmiaru ćwiczeń! Ważne jest znalezienie równowagi.
Jak złagodzić ból pleców?
Kiedy plecy bolą, pokusa położenia się do łóżka jest niemała. Ale jest kilka sposobów, które możesz wypróbować w pierwszych 2-3 dniach, aby złagodzić ból pleców i przyspieszyć powrót do zdrowia:
- Zadbaj o siebie: przykładaj lodowaty okład na plecy na 20 minut, co 1-2 godziny, gdy nie śpisz. Przez kilka pierwszych dni unikaj rozgrzewania pleców, masażu (nawet jeżeli jest przyjemny) oraz alkoholu. Spowoduje to nasilenie stanu zapalnego i obrzęku tkanek. Po 2-3 dniach możesz wprowadzić okłady lub plastry rozgrzewające dla ukojenia obolałych mięśni.
- Dbaj o aktywność: unikaj czynności, które nie są niezbędne – ale dbaj o delikatny ruch, jeżeli jest to możliwe, i regularnie się rozciągaj. Ćwiczenia na ból w dole pleców mogą być skutecznym sposobem na przyspieszenie zdrowienia. Jeżeli nie masz pewności, poproś fizjoterapeutę o pokazanie ćwiczeń rozciągających i wzmacniających plecy, które mogą pomóc Ci w regeneracji.
- Dbaj o ruch: unikaj pozostawania w jednej pozycji (np. siedzenia przy komputerze, oglądania telewizji lub leżenia) przez czas dłuższy niż 20-30 minut. Im szybciej zaczniesz normalnie się ruszać, tym lepiej się poczujesz.
- Kontroluj ból: stosowanie leku przeciwbólowego – takiego jak Nurofen – może pomóc Ci utrzymać codzienną aktywność, przynosząc czasową ulgę w stanie zapalnym i łagodnym lub umiarkowanym bólu w dole pleców. Jeżeli masz więcej niż 65 lat, przyjmujesz inne leki, jesteś w ciąży albo karmisz piersią, najpierw zasięgnij porady lekarza.
- Myśl pozytywnie: jeżeli ból pleców wywołuje frustrację albo rozdrażnienie, nie daj mu przejąć kontroli nad sobą. Proste techniki relaksacyjno-oddechowe mogą pomóc Ci radzić sobie z sytuacją w oczekiwaniu na poprawę kondycji pleców.
Skonsultuj się z lekarzem, jeżeli ból pleców nie ustąpi z upływem czasu lub jeżeli masz inne niepokojące objawy (np. gorączka, trudności z oddawaniem moczu, osłabienie, drętwienie lub mrowienie w nogach).
Wskazówki pomocne w walce z bólem pleców
Jest kilka metod, które możesz stosować, aby ograniczyć ryzyko urazu w dolnej części pleców:
- dbaj o prawidłowe podnoszenie i unikaj ciężkich przedmiotów: używaj nóg, a nie pleców
- nie garb się w pozycji stojącej ani siedzącej
- utrzymuj prawidłową postawę podczas jazdy i przy biurku
- ćwicz regularnie i kontroluj swoją wagę
- rzuć palenie
- noś wygodne buty na niskim obcasie
- śpij na boku, aby zminimalizować zakrzywienie kręgosłupa, i zadbaj o odpowiednio twardy materac.
Zawsze czytaj ulotkę dla pacjetna przed zastsowaniem leku. Stosuj lek tylko zgodnie ze wskazówkami. Nieprawidłowe stosowanie może być szkodliwe. Jeżeli objawy utrzymują się, skonsultuj się z lekarzem. Wszystkie informacje przedstawione na tych stronach internetowych nie służą do postawienia diagnozy ani doboru rodzaju leczenia. We wszystkich sprawach dotyczących zdrowia skontaktuj się z lekarzem.