Co łączy bóle głowy i odwodnienie?
Bóle głowy mogą dotykać każdego z nas w różny sposób. Uważa się, że odwodnienie przyczynia się do występowania niektórych rodzajów bólu głowy, takich jak napięciowe bóle głowy i migreny.
Co dzieje się z naszym ciałem, gdy jest odwodnione?
Woda stanowi ponad dwie trzecie zdrowego organizmu człowieka i odgrywa kluczową rolę w wielu funkcjach, łącznie z transportowaniem składników odżywczych i produktów ubocznych między najważniejszymi organami, regulowaniem temperatury ciała, smarowaniem stawów, wspomaganiem trawienia oraz utrzymaniem zdrowego stanu skóry. Każda komórka naszego ciała potrzebuje wody; dlatego zapewnienie odpowiedniego nawodnienia jest tak ważne.
Pierwszym objawem odwodnienia jest zwykle pragnienie i uczucie suchości w ustach. Mogą pojawić się jednak także inne objawy, takie jak: ból głowy, zmęczenie, osłabienie, spierzchnięte wargi, dezorientacja, halucynacje i szybkie bicie serca.
Napoje, które mogą powodować odwodnienie
Woda jest uważana za najlepszy napój do zapewnienia prawidłowego nawodnienia.
Picie dużych ilości kawy i innych napojów z kofeiną jest uważane za czynnik sprzyjający bólom głowy w wyniku odwodnienia. Jeżeli regularnie pijesz kawę lub herbatę, rozważ stopniowe ograniczenie spożycia kofeiny, ponieważ gwałtowne odstawienie kofeiny może również wywołać ból głowy.
Inną przyczyną bólu głowy może być alkohol. Jeżeli decydujesz się pić alkohol, pij z umiarem, dodatkowo wypijając dużo wody, aby ponownie nawodnić swój organizm.
Zapobieganie odwodnieniu; ile wody potrzebujemy?
Według polskich wytycznych żywieniowych zalecane jest wypijanie dużych ilości wody każdego dnia. Konkretna ilość zależy od płci, wieku, stopnia aktywności oraz tego, czy jesteś w ciąży, karmisz piersią, lub w jakich warunkach mieszkasz.
Wszystko, co wzmaga pocenie się – na przykład ciepła pogoda, aktywność fizyczna i duża wysokość nad poziomem morza – zwiększa zapotrzebowanie na płyny, w związku z czym niezbędna ilość może przekraczać ilości zwykle zalecane.
Pamiętaj, że spożywanie większych ilości owoców i warzyw to sposób na zwiększenie spożycia płynów – ale nie stanowi alternatywy dla picia wody.
Ulga w bólu głowy
Możesz pomóc zapobiegać bólom głowy spowodowanym przez niewystarczające spożycie wody, dbając o swoje nawodnienie.
Po rozważeniu wszystkich aspektów z pewnością lepiej zapobiegać bólowi głowy niż się z nim borykać! Odpowiednie nawodnienie może być zatem jedną z prostych metod ich uniknięcia