Dla ciała sen to czas regeneracji i naprawy. Sen może mieć ogromny wpływ na ogólną jakość naszego życia.
Jak długo powinno się spać?
Każdy wprawdzie potrzebuje nieco innej ilości snu do prawidłowego funkcjonowania, ale większość dorosłych potrzebuje około 7-9 godzin dobrej jakości snu w nocy.
Za mało snu
Brak snu ma wpływ na zdolność naszego mózgu do funkcjonowania i może być przyczyną różnorodnych problemów, takich jak kiepski nastrój.
Czy zatem niewyspanie może przyprawić nas o ból głowy? Tak. Badania dowodzą, że osoby przesypiające średnio jedynie sześć godzin mają znacznie częstsze i silniejsze bóle głowy niż osoby, które śpią dłużej1.
Za dużo snu
Powszechnie wiadomo, że niewyspanie jest przyczyną bólu głowy, ale co może zaskakiwać – zbyt długie spanie też może mieć swoje konsekwencje. Zamiast przespać cały weekend, raczej postaraj się zrelaksować swój organizm, kiedy nie śpisz – spróbuj jogi lub medytacji.
Relaks przed spaniem
Mniej czasu przed ekranem: częstsze używanie przenośnych urządzeń elektronicznych, od czytników po smartfony, w szczególności przed snem utrudnia zasypianie. Oprócz skracania czasu snu, światło emitowane przez te urządzenia może mieć wpływ na Twój rytm dobowy (rytm snu i czuwania).
Relaks przed porą spania: weź na przykład ciepłą kąpiel lub spróbuj ćwiczeń relaksacyjnych, takich jak medytacja, uważne oddychanie lub świadome odprężenie (odprężenie każdej części ciała od palców stóp w górę)
Uporządkuj swoje myśli: spróbuj przeznaczyć 30 minut „na zmartwienia” odpowiednio wcześnie przed pójściem spać – a kiedy będziesz zasypiać, możesz sobie przypomnieć, że wszystkie zmartwienia masz już odhaczone!
Napij się ciepłego mleka: oczywiście napój z kofeiną przed spaniem może nie dać Ci zasnąć w nocy, ale kubek ciepłego mleka zawiera aminokwasy, które mają korzystny wpływ na jakość snu.
Może warto spróbować dzisiaj wieczorem i w kolejnym tygodniu? Już niedługo zaczniesz dostrzegać różnicę w jakości snu.
Jeżeli ból głowy zakłóca Twój sen, potrzebne może być zastosowanie leku przeciwbólowego, aby go uśmierzyć. Jednym z takich leków przeciwbólowych jest ibuprofen. Działa poprzez złagodzenie bólu, gorączki i stanów zapalnych. Nurofen przynosi czasową ulgę w bólu głowy (w tym migrenie i napięciowym bólu głowy), bólu zatok oraz w innymi dolegliwościach bólowych, takich jak ból menstruacyjny i ból pleców.