Stan zapalny oznacza, że Twoje ciało Cię chroni
Stan zapalny to normalna reakcja w przypadku zwichnięcia. Właśnie tak Twoje ciało reaguje na uraz. Gdy zwichniesz kostkę, dochodzi do uszkodzenia tkanek miękkich. W rezultacie tkanki te uwalniają substancje chemiczne, które działają jak sygnał alarmujący o konieczności uruchomienia procesu gojenia. W konsekwencji do miejsca urazu dopływa więcej krwi, która niesie ze sobą płytki (aby powstrzymać ewentualne krwawienie) i białe krwinki. To właściwie dobry znak. Pomaga to organizmowi w naprawieniu tkanki. Wyjaśnia to także, dlaczego Twoja zwichnięta kostka może być spuchnięta.
Dlaczego zwichnięcia są tak bolesne?
Gdy zwichniesz kostkę, system alarmowy Twojego organizmu uwalnia z uszkodzonej tkanki substancje chemiczne, zwane prostaglandynami. Uwolnienie tych substancji chemicznych jest ważne dla wywołania stanu zapalnego, który chroni miejsca urazu. Zwiększa jednak także wrażliwość nerwów na ból. Ten ból można łagodzić w trakcie procesu gojenia, korzystając ze środków przeciwbólowych.
Postępowanie ze stanem zapalnym
Pomoc w przyspieszeniu gojenia po urazie oznacza, że musisz postarać się zredukować stan zapalny, który jest źródłem bólu. W przypadku zwichnięcia kostki lub nadwerężenia mięśni stosuje się metodę RICE. Skrót ten pochodzi od słów: Rest, Ice, Compression i Elevation (odpoczynek, lód, ucisk i uniesienie).
Odpoczynek
Organizm potrzebuje czasu na regenerację, a więc postaraj się unikać obciążania go bardziej, niż to konieczne. Bez odpoczynku stale obciążasz miejsce urazu, co może prowadzić do rozwoju stanu zapalnego.
Lód
Lód to świetny sposób na zredukowanie stanu zapalnego, a ponadto pomaga ograniczyć krwawienie i obrzęk. Przykładanie lodu w miejscu urazy na 10 minut co 1-2 godziny, kontynuowanie zabiegu przez maksymalnie 48 godzin, może przynieść ulgę w bólu i zmniejszyć stan zapalny.
Ucisk
Bandaż zastosowany w miejscu urazu również pomaga zapobiegać obrzękowi i zapewnia odpowiednie podparcie.
Uniesienie
Uniesienie miejsca urazu również pomaga ograniczyć obrzęk. Dzięki temu krew i płyny odpływają z chorego miejsca. Najlepiej jest unieść kończynę lekko powyżej poziomu serca, w miarę możliwości.
Leki przeciwzapalne pomagają łagodzić ból
Ibuprofen (składnik aktywny Nurofenu) ogranicza produkcję prostaglandyn w celu zredukowania stanu zapalnego i wspomagania walki z bólem. Po kilku dniach większość nadwerężeń i urazów zaczyna się goić. Jeżeli dojdzie do pogorszenia objawów w ciągu pierwszych 24 godziny lub jeżeli zwichnięcie Cię niepokoi, niezależnie od przyczyn – zasięgnij porady lekarza.
Inny ból związany ze stanem zapalnym
Stan zapalny nie ogranicza się tylko do zwichniętej kostki. Może być przyczyną bólu także w innych schorzeniach, takich jak ból zębów, przeziębienie i grypa oraz zapalenie zatok.
Stan zapalny to miecz obosieczny
Stan zapalny jest równie dobry, co zły. Jest elementem procesu gojenia w zwichnięciu czy nadwerężeniu, ale jest także odpowiedzialny za ból. Teraz prawdopodobnie już wiesz, jak działa proces zapalny. Powinno Ci to pomóc w łagodzeniu bólu, który jest z nim związany, oraz ograniczeniu stanu zapalnego w procesie gojenia.