Kluczowe fakty o Nurofenie i wpływie na żołądek:
- Jeżeli przyjmujesz Nurofen zgodnie ze wskazówkami podanymi na opakowaniu, najprawdopodobniej lek nie spowoduje problemów żołądkowych.
- Jeżeli przyjmujesz Nurofen zgodnie ze wskazówkami podanymi na opakowaniu, jest tolerowany równie dobrze, jak paracetamol.
- Nie stosuj Nurofenu, jeżeli zdarzały Ci się wrzody żołądka albo inne choroby żołądkowe.
- Skonsultuj się z lekarzem, jeżeli potrzebujesz długofalowego leczenia przeciwbólowego. Stosowanie NLPZ przez długi czas może u niektórych osób powodować problemy z żołądkiem.
Jaki wpływ na żołądek może mieć stosowanie NLPZ?
Rzadko zdarza się, że NLPZ – takie jak ibuprofen – powodują łagodne skutki uboczne dla żołądka, takie jak niestrawność, zgaga, mdłości, utrata apetytu, ból brzucha i biegunka. Do bardziej poważnych skutków ubocznych należą: wrzody, krwawienie lub perforacja żołądka bądź jelit, ale zwykle jest to związane z przyjmowaniem NLPZ w dużych dawkach (powyżej 1200 mg dziennie) przez długi czas (powyżej 3 dni).
Ryzyko wystąpienia jednego z takich skutków ubocznych jest znacznie wyższe, jeżeli w przeszłości zdarzały się choroby żołądka – właśnie dlatego nie należy stosować Nurofenu, jeżeli kiedykolwiek doszło do krwawienia lub innych problemów związanych z żołądkiem.
Czy ibuprofen powoduje problemy z żołądkiem, tak jak inne NLPZ?
Nie wszystkie NLPZ są takie same. Ibuprofen powoduje mniej skutków ubocznych niż inne leki przeciwbólowe o działaniu przeciwzapalnym, pod warunkiem przyjmowania zgodnie ze wskazówkami podanymi na opakowaniu. Dawkowanie i czas stosowania leku dostępnego bez recepty.
Badania kliniczne dowodzą, że:
- Ibuprofen w niewielkich dawkach wywołuje mniej skutków ubocznych niż inne NLPZ, w tym diklofenak, naproksen i aspiryna.
- Ibuprofen i paracetamol, przyjmowane w dawkach odpowiednich dla leku dostępnego bez recepty, mają podobne ryzyko wystąpienia skutków ubocznych dla żołądka.
Prawdopodobieństwo problemów żołądkowych jest wyższe, gdy stosuje się NLPZ w dużych dawkach (powyżej 1200 mg dziennie) przez długi czas (powyżej 3 dni). Jeżeli potrzebujesz środka przeciwbólowego do długofalowego stosowania, zasięgnij porady lekarza lub farmaceuty.
Jaki wpływ na żołądek ma długofalowe stosowanie NLPZ?
Leki przeciwbólowe o działaniu przeciwzapalnym, takie jak ibuprofen, działają poprzez czasowe hamowanie produkcji prostaglandyn, substancji chemicznych wywołujących ból. W miejscu bólu prostaglandyny aktywują pobliskie zakończenia nerwowe, które informuję mózg o lokalizacji i nasileniu bólu.
Prostaglandyny pomagają też chronić wyściółkę żołądka. U niektórych osób długofalowe hamowanie prostaglandyn może zakłócić ten ochronny mechanizm, pozwalając na powstawanie wrzodów.
Gdy stosujesz Nurofen zgodnie ze wskazówkami podanymi na opakowaniu (przez krótki czas i w małych dawkach), produkcja prostaglandyn jest hamowana przejściowo, a wystąpienie jakichkolwiek problemów z żołądkiem jest bardzo mało prawdopodobne.
Jeżeli potrzebujesz środków przeciwbólowych do długofalowego stosowania, zasięgnij porady lekarza lub farmaceuty.