Przeziębienie i grypa: objawy i ich łagodzenie
- Objawy przeziębienia i grypy mogą być do siebie podobne, ale to różne rodzaje infekcji.
- Przeziębienie atakuje głównie nos i gardło.
- Objawy grypy zwykle zaczynają się nagle, od wysokiej gorączki, przechodząc w ból całego ciała.
Jeżeli masz objawy przeziębienia i grypy, zachęcamy do dbania o prawidłową higienę (mycie rąk ciepłą wodą przez 20 sekund, z czyszczeniem powierzchni między palcami i pod paznokciami) oraz zachowywania dystansu fizycznego, aby pomóc spowolnić tempo rozprzestrzeniania się zarazków. Jeżeli masz objawy gorączki, kaszel, problemy z gardłem albo trudności z oddychaniem, zasięgnij porady lekarza (łącznie z wykonaniem badań) i zostań w domu (nie idź do szkoły ani do pracy).
Objawy przeziębienia i grypy
Objawy przeziębienia i grypy bywają podobne, ale trochę się różnią. Poniższa lista zawiera objawy, które mogą się pojawić przy przeziębieniu lub grypie.
Grypa:
- gorączka
- dreszcze
- bóle głowy
- ból całego ciała
- suchy kaszel
- ból gardła
- katar
- duże osłabienie i zmęczenie
Przeziębienie:
- zatkany nos albo katar
- ból gardła
- bóle głowy
- bóle mięśni
- kaszel
- kichanie
- podwyższona temperatura (okazjonalnie)
Przyczyny przeziębienia i grypy
Przeziębienie i grypę wywołują wirusy sezonowe, które rozprzestrzeniają się przy kaszlu i kichaniu, zarażając ludzi, którzy mają z nimi kontakt.
dbaj o ciepło;
odpoczywaj i wysypiaj się;
przyjmuj ibuprofen lub paracetamol, aby obniżyć temperaturę oraz złagodzić bóle np. głowy lub mięśni;
pij dużo wody;
aby złagodzić ból gardła, płucz je np. ciepłą wodą z dodatkiem soli.
Aby uniknąć złapania przeziębienia lub grypy, dbaj o prawidłową higienę i unikaj bliskiego kontaktu z osobami, które mają objawy. Staraj się nie dotykać oczu, nosa i ust, ponieważ dotykanie tych miejsc sprzyja przeniesieniu infekcji. Nie korzystaj ze wspólnych ręczników ani naczyń, na przykład szklanek lub kubków.
Jeżeli masz objawy, skontaktuj się z lekarzem. W przypadku przeziębienia i grypy lekarze nie zalecają antybiotyków, ponieważ antybiotyki nie łagodzą objawów ani nie przyspieszają zdrowienia. Są skuteczne wyłącznie w infekcjach bakteryjnych, a nie w infekcjach wirusowych – takich jak przeziębienie i grypa.
W ramach profilaktyki zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu by zaszczepić się przeciwko grypie przed rozpoczęciem sezonu grypowego. Dzięki czemu ograniczysz ryzyko zachorowania na grypę i jej rozprzestrzenianie. Pamiętaj, że szczepienie przeciwko grypie nie zapobiega przeziębieniu, ponieważ przeziębienia są wywoływane przez inne wirusy.
Artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i nie zastępuje porady medycznej. Wszystkie informacje przedstawione na tych stronach internetowych nie służą do postawienia diagnozy ani doboru rodzaju leczenia. We wszelkich sprawach dotyczących zdrowia należy zawsze skonsultować się z lekarzem.